РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

Як відповідати на складні запитання, на які у вас немає чіткої відповіді?

Якщо дитина запитує, чи закінчиться колись війна або коли закінчиться? Чи не загине батько, чи повернеться? Чи повернемося ми з іншого міста (країни) додому. Чи не загинемо ми?

Відповідайте:

📌 Наші захисники та захисниці роблять усе можливе, щоб війна закінчилася!

📌 Батько зробить усе можливе, щоб повернутися до нас.

📌 Ми зробимо все, що від нас залежить, усе можливе, щоб бути живими.

📌 Ми зробимо все, що від нас залежить, усе можливе, щоб повернутися додому.

📌 Ми зробимо все можливе, щоб бути в безпеці.

Це чесні відповіді, без нездійсненних обіцянок.

Говорячи про важкі запитання (про втрату, смерть, воєнні дії), повертайте дитину в точку безпеки.

🤗 Діти розуміють, що життя скінченне. Із 4–5 років вони починають ставити ці запитання, це вікова норма. Говорячи з дітьми про смерть, важливо повертати їх у точку безпеки. Завжди закінчувати цю розмову словами: «Ти тут у безпеці, і я в безпеці. Ми знаємо, що робити, щоб подбати про себе. Ми зробимо все можливе, щоб бути в безпеці, щоб бути живими».

🤗 Допоможіть дитині мріяти про майбутнє. Переключить увагу після такої розмови на гру, тілесні вправи, малювання. Можна зробити малюнок-подарунок захисникам та захисницям. Можна уявити, намалювати «Що я буду робити, коли війна закінчиться». Можна прочитати або вигадати казку про захисника/-ицю, героя / геройку.

🤗 Важливо надати дитині відчуття захищеності, згуртованості й спільноти.

🤗 Розповідайте про солдатів та солдаток, які нас захищають. Поруч з ними є багато людей сміливих. Солдати/-ки захищають також одне одного, допомагають одне одному. Розповідайте про волонтерів та волонтерок, допомогу людям. Про інші країни, що допомагають нашій країні. Це надає відчуття причетності та належності до великої потужної групи. Бо людині (як представнику/-иці стадних тварин) це потрібно й важливо. Дитина має знати, що довкола неї багато людей, які роблять усе можливе для миру й перемоги.

Та воно так і є! 💙💛