Як впоратися зі стресом: інструкція-комікс від ВООЗ

 

«Робити те, що має значення в часи стресу», — так дослівно називається інструкція, яку розробила Всесвітня організація охорони здоров’я. Її створили, щоб допомогти людям випрацювати ефективні моделі поведінки в часи душевної негоди. В українській версії ця брошура має назву «Важливі навички в періоди стресу: ілюстроване керівництво». Завдяки великій кількості влучних і дотепних малюнків цей короткий посібник більше нагадує комікс, а тому читається на одному диханні. «Освіторія» пропонує його короткий конспект.

 

5 ефективних інструментів, щоб дати раду стресові

Цю брошуру для Всесвітньої організації охорони здоров’я підготував відомий австралійський автор і психотерапевт, прихильник терапії прийняття та відповідальності Расс Херріс. Усі інструменти для подолання стресу, які він запропонував, ґрунтуються на його власній практиці й досвіді. Чорно-білі лаконічні ілюстрації до цього видання намалювала художниця з Австралії Джулі Сміт. Разом з іншими фахівцями в них вийшло створити максимально корисне видання в легкій та розважальній формі. Тож читання цієї інструкції не викличе у вас стресу, чого не скажеш про всі інструкції у світі. А до кожної вправи можна завантажити також аудіофайли.

 

Відчуття перенапруження через життєві проблеми та загрози або стрес може відчувати кожен, незалежно від того, живе він в умовах війни, катаклізмів чи в мирній країні, — переконаний австралієць. Тож навички, як дати собі й іншим раду під час стресу, знадобляться всім, особливо під час пандемії COVID-19.

 

Зачепившись за гачок важких думок та почуттів під час стресу, як пише посібник, більшість людей пробували принаймні деякі з таких стратегій: кричали(!); намагалися не думати про це; уникали людей, місць чи ситуацій; залишалися в ліжку; самоізолювалися; здавалися; вживали алкоголь; пробували тютюн; приймали заборонені речовини; розпочинали сварки; звинувачували чи критикували себе… «Що ще робили ви?», — запитує автор цього видання і пропонує спробувати принаймні одну з 5 вправ. Адже, на його думку, до кожної складної ситуації існує аж три підходи:

 

піти;

змінити те, що можна змінити, прийняти біль того, що не можна змінити, і жити згідно зі своїми цінностями, тобто відповідно до того, якою людиною ми хочемо бути;

здатися і відмовитися від своїх цінностей.

Отож, вихід, насправді, тільки один —

 

Коли вирує емоційна буря, потрібно заземлитися, радить автор Расс Херріс. Тобто звернути увагу на те, як ви почуваєтеся і про що зараз думаєте. А потім уповільнитися, повільно видихнувши і вдихнувши. Перевірте, чи міцно ви стоїте на землі, чи притиснуті ступні до підлоги. А потім спрямуйте увагу на світ навколо вас у цей момент і «включіться в життя»: які звуки ви чуєте, що бачите, які запахи відчуваєте? Заземлення не прожене ваш

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *